Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

05.06.2020, Kefir:
Re: Cmentarz komunalny
Tak można by powiedzieć.Miał za tą bramą powstać kirkut ale nigdy nie...

04.11.2019, Santino:
Re: Cmentarz komunalny
w Legnicy z tyłu za kaplicą jest droga prowadząca do dużej bramy z...

15.08.2019, jerry55:
Re: Mosty legnickie
poszukuje fotografii mostu nad Kaczawą łączący ulicę przebiegającą pomiedzy...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Jerzy Wilhelm

Księże Jerzy Wilhelm urodził się 29 września 1660 r. na zamku w Oławie jako najstarsze dziecko księcia Chrystiana Wołowskiego i Ludwiki Anhalckiej, córki księcia Johanna Kasimira von Anhalt-Dessau. Jerzy Wilhelm miał jeszcze troje rodzeństwa, z których tylko siostra Karolina (1652-1707) go przeżyła.
Wobec śmierci stryjów Jerzego III Brzeskiego i Ludwika IV Legnickiego, Jerzy Wilhelm został jedynym spadkobiercą ojca w księstwie legnicko-brzeskim. Otrzymał staranne wykształcenie pod okiem marszałka legnickiego dworu Augusta Fryderyka Bohne i lekarza Heinricha. Mówił po łacinie i francusku i rozumiał w dostatecznym stopniu także włoski i hiszpański. 27 lutego 1672 r. został wysłany na uniwersytet we Frankfurcie nad Odrą, gdzie spędził rok. Przeszkodą stojącą na drodze do kontynuowania nauki była niechęć protestanckich stanów legnicko-brzeskich do przedłużającej się regencji matki księcia, wspierającej przybywających na dwór katolików. Rada opiekuńcza nalegała na wcześniejsze ogłoszenie pełnoletniości księcia.
14 marca 1675 r. Jerzy Wilhelm złożył w Wiedniu hołd lenny cesarzowi Leopoldowi I. 30 marca odbył się uroczysty wjazd księcia jako nowego władcy księstwa brzeskiego, 26 sierpnia w Legnicy, 2 września w Wołowie. We wrześniu Jerzy Wilhelm wziął udział w posiedzeniu Landtagu w Legnicy, potwierdził miastu Legnicy 14 października posiadane przywileje i powrócił do Brzegu.
Krótkie rządy nowego księcia przerwała jego śmierć w dniu 21 listopada 1675 r. Powodem śmierci Jerzego Wilhelma była silna gorączka, jakiej nabawił się na polowaniu, na które udał się pomimo niewyleczonej ospy. 30 stycznia 1676 r. w Brzegu, w miejscu gdzie zmarł, odbyły się uroczystości żałobne. 5 lutego przewieziono trumnę do Legnicy. 8 lutego odbył się pogrzeb księcia. Sarkofag z ciałem Jerzego Wilhelma ostatecznie złożono w mauzoleum książęcym kościoła św. Jana. Mauzoleum Piastów urządzono, jako miejsce chwały dynastii Piastów na polecenie matki księcia w latach 1677-1678.
Jerzy Wilhelm był w 29. pokoleniu potomkiem Piasta i ostatnim z założonej przez niego dynastii. Jego śmierć oznaczała oprócz wygaśnięcia śląskiej linii dynastii Piastów, także przejęcie księstwa legnicko–brzesko-wołowskiego przez cesarza Leopolda I.

Źródło: H. Unverricht, Życiorysy Legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241 – 1945, Legnica 2008

Posąg księcia Jerzego Wilhelma, Mauzoleum Piastów
Jerzy Wilhelm. Wizerunek księcia wg Jana Tscherninga (1650-1732). Fot. Cyfrowa Biblioteka Narodowa
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag PL

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.