Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

15.10.2024, janbro:
Re: Cmentarz komunalny
Te kamienie o które się pytasz są obecnie w Lapidarium na cmentarzu od 2014 r.

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Jerzy Wilhelm

Księże Jerzy Wilhelm urodził się 29 września 1660 r. na zamku w Oławie jako najstarsze dziecko księcia Chrystiana Wołowskiego i Ludwiki Anhalckiej, córki księcia Johanna Kasimira von Anhalt-Dessau. Jerzy Wilhelm miał jeszcze troje rodzeństwa, z których tylko siostra Karolina (1652-1707) go przeżyła.
Wobec śmierci stryjów Jerzego III Brzeskiego i Ludwika IV Legnickiego, Jerzy Wilhelm został jedynym spadkobiercą ojca w księstwie legnicko-brzeskim. Otrzymał staranne wykształcenie pod okiem marszałka legnickiego dworu Augusta Fryderyka Bohne i lekarza Heinricha. Mówił po łacinie i francusku i rozumiał w dostatecznym stopniu także włoski i hiszpański. 27 lutego 1672 r. został wysłany na uniwersytet we Frankfurcie nad Odrą, gdzie spędził rok. Przeszkodą stojącą na drodze do kontynuowania nauki była niechęć protestanckich stanów legnicko-brzeskich do przedłużającej się regencji matki księcia, wspierającej przybywających na dwór katolików. Rada opiekuńcza nalegała na wcześniejsze ogłoszenie pełnoletniości księcia.
14 marca 1675 r. Jerzy Wilhelm złożył w Wiedniu hołd lenny cesarzowi Leopoldowi I. 30 marca odbył się uroczysty wjazd księcia jako nowego władcy księstwa brzeskiego, 26 sierpnia w Legnicy, 2 września w Wołowie. We wrześniu Jerzy Wilhelm wziął udział w posiedzeniu Landtagu w Legnicy, potwierdził miastu Legnicy 14 października posiadane przywileje i powrócił do Brzegu.
Krótkie rządy nowego księcia przerwała jego śmierć w dniu 21 listopada 1675 r. Powodem śmierci Jerzego Wilhelma była silna gorączka, jakiej nabawił się na polowaniu, na które udał się pomimo niewyleczonej ospy. 30 stycznia 1676 r. w Brzegu, w miejscu gdzie zmarł, odbyły się uroczystości żałobne. 5 lutego przewieziono trumnę do Legnicy. 8 lutego odbył się pogrzeb księcia. Sarkofag z ciałem Jerzego Wilhelma ostatecznie złożono w mauzoleum książęcym kościoła św. Jana. Mauzoleum Piastów urządzono, jako miejsce chwały dynastii Piastów na polecenie matki księcia w latach 1677-1678.
Jerzy Wilhelm był w 29. pokoleniu potomkiem Piasta i ostatnim z założonej przez niego dynastii. Jego śmierć oznaczała oprócz wygaśnięcia śląskiej linii dynastii Piastów, także przejęcie księstwa legnicko–brzesko-wołowskiego przez cesarza Leopolda I.

Źródło: H. Unverricht, Życiorysy Legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241 – 1945, Legnica 2008

Fragment Mauzoleum Piastów. Po lewej stronie sarkofag księcia Jerzego Wilhelma. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Posąg księcia Jerzego Wilhelma, Mauzoleum Piastów
Jerzy Wilhelm. Wizerunek księcia wg Jana Tscherninga (1650-1732). Fot. Cyfrowa Biblioteka Narodowa
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag PL

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.