Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

15.10.2024, janbro:
Re: Cmentarz komunalny
Te kamienie o które się pytasz są obecnie w Lapidarium na cmentarzu od 2014 r.

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Jerzy Rudolf

Jerzy Rudolf, książę legnicko-brzeski urodził się 22 stycznia 1595 roku w Oławie, jako syn księcia Joachima Fryderyka i księżniczki askańskiej, Anny Marii.

Po śmierci ojca w 1602 roku, wraz z jedenastoletnim bratem Janem Chrystianem, wówczas siedmioletni Jerzy Rudolf był jednym z następców tronu. W imieniu małoletnich książąt regencję nad księstwem sprawowała ich matka, Anna Maria. Zanim Jerzy Rudolf objął władzę w części księstwa, w latach 1610-1611 pobierał nauki na uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą, gdzie m.in. opanował sztukę komponowania.

W 1612 roku dokonano podziału księstwa legnicko-brzeskiego, w wyniku którego Jerzemu Rudolfowi przypadły rządy w Legnicy i Złotoryi, a od 1616 roku także w Chojnowie. W 1614 roku książę za przykładem swojego brata dokonał konwersji na kalwinizm. W latach 1621-1628, a później w 1641 roku pełnił urząd generalnego starosty na Śląsku. Podczas wojny trzydziestoletniej Jerzy Rudolf zmuszony był udać się na wygnanie (1633-1648), na skutek zajęcia swoich ziem przez wojska cesarskie Habsburgów. Formalnie jednak sprawował dalej rządy.

Jerzy Rudolf był władcą wszechstronnie wykształconym. Jego muzyczne zainteresowania przejawiły się w gromadzeniu wielu współczesnych mu druków i rękopisów z utworami kompozytorów śląskich oraz wielu kompozytorów niderlandzkich i niemieckich. Książę w pierwszej połowie XVII w. zgromadził obszerną bibliotekę (Bibliotheca Rudolphina). Jej zalążkiem były druki gromadzone w okresie studiów we Frankfurcie nad Odrą. Wiele cennych druków Jerzy Rudolf przywiózł z podróży, którą odbył w 1613 roku przez Niemcy do Włoch, Szwajcarii i Niderlandów. W okresie przebudowy zamku w Legnicy księgozbiór, w skład którego wchodziły książki i dzieła oddziedziczone po przodkach, został umieszczony przy kościele Św. Jana. Biblioteka została powiększona o dzieła francuskie i włoskie wzniesione mu w posagu przez jego pierwszą żonę Zofię Elżbietę, księżniczkę von Anhalt. Jerzy Rudolf poślubił ją w 1614 roku w Dessau. Księgozbiór przed wybuchem wojny trzydziestoletniej został skatalogowany. W 1618 r. katalog zawierał 81 pozycji dzieł muzycznych, w 121 woluminach. W 1636 roku biblioteka posiadała 474 woluminy muzyczne. Zapisem właściciela biblioteka została włączona do biblioteki Akademii Rycerskiej w Legnicy. Posiadała wówczas 486 woluminów. W czasie II wojny światowej zbiór został rozproszony. Główny trzon biblioteki został po wojnie przewieziony do Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Jerzy Rudolf zmarł 14 stycznia 1653 roku we Wrocławiu. Pochowany został w Legnicy.

Źródło:
Bibliotheca Rudolphina, katalog wystawy, Legnica 1983

Książe Jerzy Rudolf na awersie orta pośmiertnego z 1653 roku. Fot. WCN, aukcja nr 41, nr kat. 647
Książe Jerzy Rudolf na awersie monety o nominale 24 krajcarów z 1622 roku. Fot. WCN, aukcja nr 44 nr kat. 843
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag PL

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.