Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

15.10.2024, janbro:
Re: Cmentarz komunalny
Te kamienie o które się pytasz są obecnie w Lapidarium na cmentarzu od 2014 r.

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Stadtschreiber - Restaurant

W północno-wschodniej części Rynku, w narożnym budynku z ul. Rycerską znajdowała się kamienica, którą nazywano Domem Pisarza Miejskiego (Stadtschreiber) lub Kamienicą Bitschena – XV-wiecznego burmistrza Legnicy. Tutaj nocował Napoleon podczas swojego krótkiego pobytu w Legnicy (27-29 maja i 5 czerwca 1807 r.). W tym samym czasie naprzeciw kamienicy mieszkał mistrz piekarski, będący jednocześnie członkiem bractwa strzeleckiego, który planował zamach na cesarza. Jednakże zamiary te skutecznie udaremniła żona niedoszłego zabójcy.
Na przełomie XIX i XX w. kamienica ta należała kolejno do żydowskich handlarzy: Paula Wundera, Davida Buchholza i Maxa Cohna. Na jej parterze od drugiej połowy XIX w. mieściła się gospoda Stadtschreiber. W latach 80. XIX w. jej gospodarzem był Albert Fröhlich, a pod koniec wieku Traugott Schröter. W 1903 r. miejsce to poddano przebudowie, co upamiętnia wydana przez Paula Umlaufa w lipcu tamtego roku karta pocztowa. Wówczas właścicielem gospody był Paul Krause. W następnym dziesięcioleciu nie działała już tutaj restauracja, lecz drogeria Stadtschreiber prowadzona przez Oscara Glaßa.
Ten zabytkowy budynek został rozebrany w latach 60. XX w. Zachował się po nim tylko okazały portal, który obecnie eksponowany jest w lapidarium Muzeum Miedzi w Legnicy.

Więcej informacji na temat tego budynku można odnaleźć też tutaj.

Kamienica Bitschena znana jako Dom Pisarza na rysunku Elfriede Springer. Karta pocztowa z 1936 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa z 1903 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag PL

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.