Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Charbonnier Hans Arno

Nadburmistrz Legnicy Hans Arno Charbonnier urodził się 31 marca 1878 r. w Skandau. Potomek rodziny hugenockiej, studiował nauki prawne i polityczne na uniwersytecie w Królewcu. W 1898 r. złożył pierwszy, a w 1903 duży państwowy egzamin prawniczy. Następnie pracował w administracji pruskich kolei państwowych. Zdecydował się jednak na karierę w administracji samorządowej. Jako asesor magistratu udał się do wówczas jeszcze niezależnego miasta Charlottenburga. Jednak już 6 lutego 1905 r. został wybrany przez legnickich radnych na stanowisko zastępcy burmistrza i skarbnika, które objął 8 maja. W jego kompetencjach leżało zarządzanie finansami miejskimi. Pełniąc funkcję przewodniczącego Legnickiego Towarzystwa Ogrodów kierował organizacją Niemieckiej Wystawy Róż i Śląskiej Wystawy Ogrodniczej w 1910 r.

29 stycznia 1912 Arno Charbonnier niemal jednogłośnie został wybrany przez radnych na stanowisko burmistrza Legnicy. W tym samym czasie został członkiem pruskiej izby wyższej. Rok później, 28 sierpnia, został nadburmistrzem. W 1924 r. ponownie wybrano go na nadburmistrza. Okres jego rządów przypadł na trudny czas pierwszej wojny światowej oraz kryzys gospodarczy w 1923 r.

31 grudnia 1934 na polecenie gauleitera i naczelnego prezydenta Śląska Helmuta Brücknera, Chrabonnier „z powodów zdrowotnych” odszedł na emeryturę. Nieoficjalnie wiadomo, że jego rezygnacja była następstwem publicznie okazywanej niechęci do nazistów. Zmarł 5 stycznia 1944 r. po ciężkiej chorobie w Brodowie k. Rudnej (Brödelwitz).

Źródła:

H. Unverricht, Życiorysy Legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241–1945, Legnica 2008

W. Kalski, Liegnitz znaczy Legnica, Legnica 1997

Pamiątkowy talerz ofiarowany nadbumistrzowi Hansowi Arno Charbonnierowi (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag PL

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.