Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

04.11.2019, Santino:
Re: Cmentarz komunalny
w Legnicy z tyłu za kaplicą jest droga prowadząca do dużej bramy z...

15.08.2019, jerry55:
Re: Mosty legnickie
poszukuje fotografii mostu nad Kaczawą łączący ulicę przebiegającą pomiedzy...

11.08.2019, oskar:
Re: Legnica luty 45
Witam Kolejne zdjecia

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Działkowa (Dänemarkstraße)

Ulica powstała z dawnej drogi prowadzącej do i przez przysiółek Dänemark, a dalej do Ulesia (Waldau). Podmiejska wieś Dänemark, a właściwie przysiółek, była typową ulicówką zasiedloną przez Duńczyków, jacy tu pozostali po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648). Osiedlili się tu żołnierze oddziałów księcia Urlyka III (1611-1633). Ślad po nich pozostał w nazwie przysiółka, a potem ulicy oraz w nazwie gospody – „Duńska Oberża”, która stała przy tej ulicy. Dwustrona zabudowa przysiółka ułatwiła przekształcenie go w ulicę, która jednocześnie w XIX w. stanowiła zachodnią granicę planowanej zabudowy dzielnicy fabrycznej. W 1884 r. pojawia się nazwa Dänemark Straβe. Na początku XX w. trakt został przecięty linią kolejową do Złotoryi. Odcinek od ul. Chojnowskiej został zabudowany i wybrukowany, za torami pozostała droga gruntowa prowadząca do Ulesia. Droga ta nosiła dwoistą nazwę Landweg Dänemark lub Waldauer Weg (za torami). W 1876 r. powstało tu poletko ćwiczebne legnickiej szkoły rolniczej.
16 I 1946 r. – w ramach repolonizacji nazw – ulicę przechrzczono na Działkową, od znajdujących się na jej końcu ogródków działkowych. Ulica ma 1672 m długości.

Dänemarkstraße na karcie pocztowej z 1910 r. (ze zbioru K. Makowca).
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag PL

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.