Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

24.04.2019, Kefir:
Re: Opel i cmentarz
Przeglądając książkę adresową z roku 1939 trafiłem na wpis Garitz Georg...

23.04.2019, Kefir:
Re: Opel i cmentarz
Szukając śladów Opla natknąłem się na artykuł w " Szkicach Legnickich" XXXV...

28.03.2019, Kefir:
Re: Opel i cmentarz
Co do zakładów Opla to parzcież w książce pan Jürgen podaje dokładny adres...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Prusa Bolesława (Werdermannstraße)

Ulica została wytyczona w 1893 r. na tzw. Łące Głogowskiej i stanowiła przedłużenie wcześniej wytyczonej Lübener Straße - w kierunku północno-wchodnim, do stacji pomp i ogrodów działkowych. Otrzymała wówczas nazwę Werdermannstraße. Zabudowywana na przełomie XIX i XX w. domami mieszkalnymi i małymi zakładami produkcyjnymi.
16 stycznia 1946 r. w ramach repolonizacji nazw dokonano zmiany nazwy na Bolesława Prusa. W latach 80. XX w. ulica przedzielona została nowopostałą drogą (ul. Leszczyńską), na której dzisiaj kończy swój bieg. Ulica Bolesława Prusa ma długość 214,5 m.

Werdermann, Johann Karl Gotthilf (1755–1833), profesor (1788) filozofii w legnickiej Akademii Rycerskiej, od 1798 r. jej rektor; członek rady miejskiej, reformator i organizator legnickiego szkolnictwa. Kiedy w 1811 r. Akademię Rycerską przekształcono w gimnazjum humanistyczne, do 1903 r. zwanego Johanneum, został jego kierownikiem. Wprowadził wówczas wiele zmian i reform. W 1824 r. został dyrektorem połączonych szkół, Johanneum i Petrischule (ta istniała od 1309 r.), a powstałą placówkę umieścił w budynku poklasztornym sióstr benedyktynek na placu Klasztornym. Dziś tradycje dydaktyczne Wedermanna kontynuuje I Liceum Ogólnokształcące.
Prus, Bolesław [właść. Aleksander Głowacki] (1847–1912), polski powieściopisarz i publicysta.

« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag PL

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.