Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Stroma (Rodelandsteg)

Trakt powstał w początkach XIX w. wraz z karczunkiem terenu na wschód od trasy jaworskiej. Obszar umiejscowiony jest między ulicą Jaworzyńską i Młynówką. Nabrał znaczenia w latach 70. XIX w. W 1877 r. otrzymał nazwę Rodelandsteg; (wol. tłum. pol. Karczewiskowy Mostek – dot. mostu nad Młynówką). W tym czasie postanowino rozwiązać problem zaopatrzenia miasta w wodę. Po rozpatrzeniu wielu propozycji postanowiono wybudować przepompownię pomiędzy Młynówką i Kaczawą, której budowę zakończono 8.11.1878 r. Stąd woda płynęła do Zakładu na Wzgórzu Zwycięstwa i dopiero z tamtąd do miasta. Droga przebiegająca przez tereny wykarczowane nie została nigdy zabudowana (szczątkowe budynki stoją przy ul. Jaworzyńskiej). Na początku XX w. łąkę planowano wykorzystać na postawienie hangaru sterowców. Do dziś jest to droga polna szumnie nazwana ulicą. Kiedy podnoszono teren pod budowę przepompowni, pozostał duży teren (Łąka Hägera) niewykorzystany. W 1905 r. wykorzystano go na budowę łaźni ludowej, a 24.08.1924 roku otwarto duży, sztuczny basen o długości 55 m i głębokości od 0,5 m do 3 m, z kabinami i brodzikiem dla dzieci. W 1939 r. posiadał on wymiary zgodne z przepisami sportu pływackiego.
16 stycznia 1946 r. w ramach repolonizacji nazw trakt uzyskał nazwę: ul. Stroma. Trudno ustalić pochodzenie tej nazwy. Najprawdopodbniej pomysłodawca nawiazywał do greckiego słowa „stroma”, które można przetłumaczyć jako osnowa, zrąb, zarys – tu: ulicy.

Ulica (sic!) – trakt (droga) Stroma ma długość 490 m.

Skład beczek z kapustą kiszoną i ogórkami firmy J.Grolich mieszczący się przy obecnej ul. Stromej. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Basen Południowy przy ul. Stromej na karcie pocztowej z 1934 r. ze zbioru P.Winklera
Basen przy ul. Stromej na karcie pocztowej z 1938 r. ze zbioru K.Makowca
Basen, przed wojną nazywany Südbad na karcie pocztowej z 1939 r. ze zbioru K.Makowca
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag PL

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.