Hauptwache
Hauptwache mieściła się w Rynku, na parterze budynku pod nr 48. Do niedawna sprzedaż ksiązek prowadziła tam księgarnia Adrianna, a obok działa klub Cubana. Kawiarnia swoją nazwę zawdzięczała znajdującej się przy niej wartowni regimentu grenadierów, gdzie Legniczanie w południe mogli podziwiać zmianę warty. Na początku XX w. właścicielem kawiarni był Johann Rußwurm, w latach 30. XX w. jej prowadzeniem zajmował się R. Buhlig.
25 lat od zamknięcia Legnickiej Straży 5 października 1905 Liegnitzwr Tageblatt, 14 października 1930 r.
4 października upłynęło 25 lat kiedy to po raz ostatni nadciągnęła Straż na Wielki Rynek. Po zamknięciu tej instytucji 5 października 1905 roku znikneła również jakaś część starej Legnicy. W kronice legnickiej Zum Winkla o utworzeniu Straży wzmiankuje się po raz pierwszy po objęciu w posiadanie Śląska przez Fryderyka Wielkiego. Ówczesną wartownię Straży stanowił domek przybrany arkadami, który wybudowano w 1747 roku w miejscu starego. W tamtych czasach Straż była bardzo potrzebna, albowiem wojsko – po Wojnie Siedmioletniej Regiment Garnizonowy Nr 43, na którego mundury składały się niebieskie kurtki z pomarańczowymi wyłogami, białe spodnie i kamizelka – nie stacjonował w koszarach, ale w kwaterach kamienic mieszczańskich, bądź też żołnierze wraz z żonami i dziećmi zamieszkiwali całe domy. Wartownia stanowiła miejsce zgrupowania Regimentu na wypadek alarmu. Po nieszczęsnych latach 1806/07 Legnica pozostała bez wojska, jej ochrona leżała w rękach Rady Miejskiej (obywateli), wówczas to korpus złożony z obywateli miasta w sile 30 mężczyzn codziennie szedł ze sztandarem do wartowni. To samo miało miejsce także w 1848 roku. Natomiast w 1842 roku stara wartownia Fryderyka musiała ustąpić nowemu budynkowi z otynkowanymi kolumnami doryckimi, który stoi jeszcze do dzisiaj. Po zamknięciu Straży pomieszczenia jej budynku służyły do przeróżnych celów aż do czasu przebudowy. Od końca roku 1913 mieści się w dawnej wartowni kafeteria „Kaffe Hauptwache”.
O tym, że budynek ten niegdyś służył celom militarnym przypominają już tylko 15 centymetrowe moździerze, które w roku 1918 po zawarciu pokoju ukraińskiego zostały postawione w miejsce 2 francuskich dział o długich lufach zainstalowanych tam w 1915 roku.
Restauracje Hauptwache na legnickim Rynku, na karcie pocztowej z 1916 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Wnętrze mieszczącej się w Rynku restauracji Hauptwache. Karta pocztowa z 1927 r. ze zbioru K.Makowca
Restauracje Hauptwache na legnickim Rynku, na karcie pocztowej z 1929 r. ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa wydana w 1905 r. z okazji ostatniej warty grenadierów przy Cafe Hauptwache mieszącej się w Rynku. Ze zbioru Z.Grosickiego
Kawiarnia Hauptwache na Rynku. Karta pocztowa z 1913 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Wnętrze kawiarni Hauptwache mieszczącej się w centrum Rynku. Karta pocztowa z 1929 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Dwa francuskie działa znajdujące się przed dawną restauracją Hauptwache. Karta pocztowa z 1916 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Fragment Dużego Rynku z kawiarnią Hauptwache na karcie pocztowej z 1936 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Fragment Rynku z kawiarnią Hauptwache na karcie pocztowej ze zbioru W.Ziętka
Sala koncertowa na pierwszym piętrze mieszczącej się w Rynku restauracji Hauptwache. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Działo przed kawiarnią Hauptwache. Karta pocztowa ze zbioru W.Ziętka
Górna sala restauracji Hauptwache na karcie pocztowej z 1917 r. ze zbioru K.Makowca
Działo stojące przed restauracją Hauptwache na legnickim Rynku. Karta pocztowa z 1943 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Widok na wschodnią pierzeję Rynku oraz restaurację Hauptwache. Karta pocztowa z 1918 r. ze zbioru W.Ziętka
Fragment legnickiego Rynku z północną pierzeją i działami przed restauracją Hauptwache. Karta pocztowa z 1929 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Kawiarnia Hauptwache na karcie pocztowej z 1922 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Restauracje Hauptwache na legnickim Rynku, na karcie pocztowej z 1926 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Wnętrze restauracji Hauptwache na karcie pocztowej ze zbioru P.Winklera
Fragment Dużego Rynku z widokiem na kościół św. Piotra i Pawła. Po prawej stronie wejście do kawiarni Hauptwache. Karta pocztowa z 1929 r.
Kawiarnia Hauptwache na karcie pocztowej z 1921 r. ze zbioru K.Makowca
Działo przed kawiarnią Hauptwache na Rynku. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Filiżanka z widokiem kawiarni Hauptwache mieszczącej się na legnickim Rynku (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
|
|