Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

15.10.2024, janbro:
Re: Cmentarz komunalny
Te kamienie o które się pytasz są obecnie w Lapidarium na cmentarzu od 2014 r.

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Jordana Henryka (Ha(a)gstraße)

Ulica powstała na kanwie dawnej ścieżki podmiejskie. Została zaplanowana w 1862 r., a już w 1869 r. zakończono jej zabudowę nadając jej wtedy nazwę: Ha(a)gstraβe.
W ramach repolonizacji nazw 16 stycznia 1946 r. otrzymała miano: Jordana. W okresie późniejszym nieoficjalnie dodano imię Henryk. (brak uchwały).

Ha(a)g – pojęcie „Hag” – ogrodzenie, pochodzi od niemieckich kolonistów, którzy tak nazywali przesieki otaczające Śląsk, a przebiegające przez graniczne lasy. Tu nazwa błonia, porośniętego najczęściej ostrymi krzakami, które wraz z powalanomi pniami i systemem rowów było pierwotnym zabezpieczeniem miasta i utrudniało dojście pod mury ewentualnemu wrogowi. Już w 1802 r. powstał tu ogród angielski, później przekształcony w ogród mieszczański, zwany także „labiryntem” z powodu gubienia się w jego ścieżkach podpitych bywalców domu strzeleckiego. Do ogrodu mieszczańskiegho jeszcze w 1813 r. przylegały pastwiska oraz plantacja chmielu (w późniejszym okresie tereny bielarni ). W kilka lat później miasto przeznaczyło 10 ha na plac ćwiczeń. 72,5 ha nadal pozostało jako pastwisko, na którym miasto wypasało ok. 1500 sztuk bydła miejskiego. Także mieszczanie mieli prawo wypasu. Hag powoli wychodził z użycia jako pastwisko. W 1830 r. odbył się tu pierwszy targ bydlęcy. W maju 1857 r. podjęto decyzję o zakazie wypasu bydła na tym terenie z dniem 1 stycznia 1858 r. Patrz – park.

Henryk Jordan (1842–1907), lekarz ginekolog i położnik, działacz społeczny, pionier wychowania fizycznego w Polsce; założył w 1888 r. w Krakowie ogród gier i zabaw ruchowych dla dzieci i młodzieży (tzw. ogródek jordanowski); ogrody tego typu bardzo szybko rozpowszechniły się nie tylko w Europie.

Ulica Henryka Jordana ma długość 315,7 m.

Budynek i sala restauracji Zum Haag przy obecnej ul. Jordana. Karta pocztowa z 1912 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Siedziba Fundacji Marii Anny (Marie Annen – Stift) mieszcząca się w budynku przy obecnej ul. Jordana 9. Karta pocztowa z 1920 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Dwóch oficerów konno prawdopodobnie na dzisiejszej ulicy Jordana. Karta pocztowa z 1914 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Restauracja zum Haag (obecnie Klub Nauczyciela) przy dzisiejszej ulicy Jordana. Karta pocztowa z 1905 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag PL

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.