Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

15.10.2024, janbro:
Re: Cmentarz komunalny
Te kamienie o które się pytasz są obecnie w Lapidarium na cmentarzu od 2014 r.

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Kartuska (Kuhgasse, Carthausstraße)

Ulica zaczęła się kształtować na dawnej drodze gruntowej prowadzącej od dzisiejszej Bramy Głogowskiej do brodu na Kaczawie. Za nim łączyła się z drogą do Wrocławia, która przebiegała wzdłuż biegu rzeki. W XV w. powstała droga łącząca bród z klasztorem Kartuzów (1423–1547), stanowiąca kanwę dzisiejszej ulicy. W latach 1815-1838 r. na prawym brzegu Kaczawy istniał cmentarz żydowski, wówczas też przerzucono przez rzekę kładkę (Judensteg). Z powodu zalewania cmentarza został on przeniesiony na ul. Wrocławską (1838 r.). Odcinek dzisiejszej ulicy Kartuskiej – od ulicy Kolejowej do mostu – przebiegał pomiędzy pastwiskami i stąd jego wcześniejsza nazwa Kuhgasse – droga, którą mieszkańcy Legnicy przepędzali swoje krowy.
W 1872 r. przysiółek powstały wokół kartuskiego folwarku został włączony do miasta. Liczył on wówczas około 2500 mieszkańców. Na kanwie drogi prowadzącej od Żydowskiej Kładki do folwarku byłej Kartuzji powstała ulica Kartuska (niem. Carthausstraβe- od.1873 r.). Wg opracowanego w latach 40. XIX w. planu dzielnicę tę przeznaczono na mieszkania urzędników miejskich, państwowych, poczty oraz urzędników powstającej wówczas kolei. Łamiący się przebieg ulicy spowodowany był usytuowaniem wcześniejszego klasztoru Kartuzów.
W ramach repolonizacji nazw, ulicy nadano imię: Ignacego Daszyńskiego (16.01.1946).
26 stycznia 1952 zmieniono patrona ulicy na: Juliana Marchlewskiego. 5 lipca 1991 przywrócono historycznie uzasadnioną nazwę: Kartuska (w Uchwale RM błędnie zapisano jako Kartuzka (sic!)).

Ignacy Ewaryst Daszyński (1866–1936), działacz PPS, poseł do parlamentu austriackiego, poseł na Sejm II RP i jego marszałek.
Julian Marchlewski
(1866–1925), działacz komunistyczny, ekonomista, publicysta, członek partii bolszewickiej; w 1918 r. zdecydowanie sprzeciwiał się powstaniu niepodległej Polski.

Ulica Kartuska ma długość 750,5 m.

Zabudowania przy ul. Kartuskiej na karcie pocztowej z 1907 r. ze zbioru K.Makowca
Hotel Parkowy u zbiegu obecnych ulic Libana i Kartuskie na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Ulica Kartuska, tuż za mostem na Kaczawie. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Fragment ulicy Kartuskiej. Pod adresem Neue Carthausstrae 58 mieścił się tutaj sklep z artykułami papierniczymi wydawcy Fritza Weista. Karta pocztowa z 1906 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Retauracja Zur Wacht am Rhein przy ul. Kartuskiej. Napis na karcie pocztowej z 1902 r. głosi: Kto nie kocha wina, kobiet i śpiewu, ten pozostaje głupcem przez całe swoje życie. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Narożny budynek znajdujący się na przy obecnych ulicach Kartuskiej i Czarnieckiego. Karta pocztowa z 1909 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Róg obecnych ulic Kartuskiej i Czarneckiego na karcie pocztowej z 1943 r. ze zbioru K.Makowca
Ulica Kartuska i Kamienna (w głębi) na karcie pocztowej z 1936 r. ze zbioru K.Makowca
Ulica Kartuska u zbiegu z ul. Kamienną Karta pocztowa z 1913 r. ze zbioru K.Makowca
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag PL

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.