Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

15.10.2024, janbro:
Re: Cmentarz komunalny
Te kamienie o które się pytasz są obecnie w Lapidarium na cmentarzu od 2014 r.

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Bielańska (Weißenroder Straße)

Ulica powstała na drodze łączącej most Bielański (Heintzesteg) z drogą jaworską (al. Rzeczypospolitej). Do dziś wznoszą się tu zabudowania XVIII-wiecznego folwarku, zwanego Heinztevorwerk albo Heintzehaus, później Weiβenrode (biała poręba). Najprawdopodobniej jego pierwszym założycielem i właścicielem był oficer armii duńskiej, pochodzący z okolic Lubeki, z rodu von Heintze und Weissenrode, przybyły tu wraz z oddziałami duńskimi pod wodzą duńskiego księcia  Urlika III (1611-1633), włączonymi do armii Arnima, a biorącymi udział w wojnie trzydziestoletniej. Książę Urlik III zginął 14 VIII 1633 r. pod Świdnicą. Jego zwloki były złożone m.in. w Legnicy w ostatniej drodze do Kopenhagi. Żołnierze oddziałów duńskich nie mając sił a często i ochoty do dalszej drogi, pozostawali na ziemi śląskiej. W Legnicy ślady osadnictwa duńskiego znajdujemy m. in. w nazwie tego folwarku i ulicy Dänemarkstraβe (dziś Działkowa). W 1809 r., mimo oporu właściciela, tereny Weiβenrode włączono do gminy, a 31 sierpnia 1906 r. miasto nabyło folwark z całym jego obszarem. Ok. 1920 r. na dawnej drodze ukształtowała się ulica Weiβenrode Straβe.
Od nazwy majątku Weiβenrode pochodziły nazwy topograficzne: w 1827 r. Heintzesteg (mostek Heintzego); w 1928 Hindenburg Brϋcke (most Hindenburga); dziś zwany potocznie mostem Bielańskim (od nazwy ulicy), bez oficjalnej nazwy; na przełomie XVIII i XIX w. Weiβenrode Damm (wały przeciwpowodziowe), dziś Wały Bielańskie.
16 stycznia 1946 r. w ramach repolonizacji nazw, w nawiązaniu do pierwszego członu niemieckiej nazwy majątku (Weiβ-), ulicę nazwano Bielańską. Ma ona długość 277 m.

« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag PL

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.