Gwarna (Synagogenstraße, Steubenstraße)
Ulica powstała pod murami, które postawiono w 1338, po wielkim pożarze miasta. Nieszczęście to wykorzystano do powiększenia obszaru miasta poprzez przesunięcie murów. Z racji przebiegu (pod murami) otrzymała nazwę Mauerstraβe (pol. Murowa lub Pod Murami). W 1847 r. odcinek dot. ulicy Mauerstraβe, od ul. Chojnowskiej do ul. Skarbka, od postawionej synagogi, został nazwany Synagogenstraβe. W 1846 r. na terenie wykupionym i ofiarowanym gminie żydowskiej rozpoczęto budowę Synagogi. Następna zmiana nazwy ulicy nastąpiła w 1933 r. na Steubenstraβe. 16 stycznia 1946 r. zmieniono nazwę ulicy na Gwarna (od nazwy ulicy wzięła nazwę stojąca tu Galeria).
Ulica Gwarna ma długość 401 m.
Friedrich Wilhelm Rudolf Gerhard August von Steuben (1730–1794) – oficer pruski, od 1777 r. w amerykańskiej armii kontynentalnej, w której otrzymał stopień generała. Wprowadził w armii amerykańskiej pruski dryl, a przede wszystkim zwrócił uwagę na utrzymanie higieny, czym nie grzeszyli żołnierze armii kontynentalnej.
Dawna Synagogenstrasse, czyli obecna ul. Gwarna w kierunku Bramy Chojnowskiej. Karta pocztowa z 1930 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Obecna ulica Gwarna i Brama Chojnowska na karcie pocztowej ze zbioru W.Ziętka
Karta pocztowa z Bramą Chojnowską, widok od ul. Gwarnej. Po lewej stronie widoczny fragment synagogi
|
|