Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Domagk Gerhard

fot. Werkarchiv BayerLekarz, laureat nagrody Nobla urodził się 30 października 1895 r. w Łagowie. Do szkoły uczęszczał od 1901 r. w Lubsku. W 1910 r. rozpoczął naukę w Ewangelickim Męskim Gimnazjum Miejskim w Legnicy, która trwała aż do matury w okresie wielkanocnym 1914 r. Potem rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie w Kilonii, przerwane przez I wojnę światową. Domagk brał w niej udział jako ochotnik. Walczył pod Langemarck w Flandrii i na froncie wschodnim. Po wojnie kontynuował naukę by w 1921 r. zdać egzamin państwowy w zakresie medycyny i jako doktor został asystentem w szpitalu miejskim. W 1923 r. podjął działalność jako asystent w Instytucie Patologii na Uniwersytecie Ernsta Moritza w Greifswaldzie. Tam habilitował się w 1924 r. w przedmiocie ogólnej patologii i anatomii patologicznej. W 1927 r. przeniósł się do placówki badawczej Bayera w Wuppertalu-Elberfeld gdzie utworzył i kierował Instytutem Eksperymentalnej Patologii i Bakteriologii. W 1928 r. mianowano go profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie w Münster.

W 1935 r. ogłosił, że czerwonopomarańczowy barwnik z grupy sulfonamidów zwany prontosilem skutecznie zwalcza infekcje powodowane przez bakterie zwane paciorkowcami. Tym samym po raz pierwszy stwierdzono, że jakiś środek chemiczny może działać in vivo na powszechnie występujące bakterie chorobotwórcze. Barwniki badane wcześniej działały jedynie na znacznie większe od bakterii pierwotniaki. To odkrycie zapoczątkowało stosowanie sulfonamidów w lecznictwie i zainspirowało wielu naukowców do pracy nad nowymi lekami z tej grupy. Domagk zapoczątkował nową epokę w terapii lekowej przeciwko infekcjom. Za to osiągnięcie wyróżniono go w 1939 r. Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny, którą odebrał dopiero w 1947 r.

Gerhard Domagk otrzymał liczne wysokie odznaczenia, w tym w 1955 r. Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą Orderu zasług Niemieckiej Republiki Federalnej. W 1959 r. został członkiem Royal Society w Londynie. Zmarł 24 kwietnia 1964 r. w Burgberg-Köngsfeld na niewydolność serca.

Źródła:
H. Unverricht, Życiorysy Legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241 – 1945, Legnica 2008
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Domagk

« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag PL

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.