Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Hahn Richard

Sędzia i tajny radca prawny Richard Hahn urodził się 19 marca 1854 r. w Kassieck w Altmarku. Uczęszczał do gimnazjów w Stendal i „Latina” w Halle. Następnie studiował prawo na uniwersytetach w Lipsku, Tybindze, Getyndze i Marburgu. Po studniach pracował jako referent w sądach w Saksonii, a w 1893 roku został sędzią w Niesky. W 1903 roku na własną prośbę został przeniesiony do Legnicy. Tutaj doszedł do stanowiska wizytatora i godności tajnego radcy, którą otrzymał przechodząc na emeryturę.

Rok po przyjeździe do Legnicy, Hahn razem z Arnoldem Zum Winklem oraz z radcą handlowym Heinrichem Krumbhaarem założył Towarzystwo Historii i Starożytności (Geschichts- und Altertumverein für die Stadt und das Fürstentum Liegnitz). Jako jego prezes organizował liczne odczyty i pisał artykuły w naukowym wydawnictwie towarzystwa (Mitteilungen Geschichts – und Altertums-Verein von Liegnitz). Sukcesem Hahna i jego towarzystwa było uratowanie, istniejącego do dziś portalu przy ul. Piekarskiej oraz elewacji kamieniczki „Pod Przepiórczym Koszem”. Także dzięki jego działalności w Legnicy stanęły pomniki Johanna Georga von Arnima, dowódców walczących w 1813 roku w bitwie pod Legnicą, oraz płyty kamiennej upamiętniającej dwóch generałów: Friedricha von Hellwiga i Heinricha von Wedela. Jednak największym sukcesem towarzystwa było utworzenie Muzeum Dolnośląskiego w 1911 roku. Jednym z ostatnich dokonań Hahna było zdobycie pieniędzy na „park Ruffera” (obecnie zachodnia część Lasku Złotoryjskiego). Dzięki temu uporządkowano park i zasadzono tam nowe drzewa i krzewy. Jeszcze za życia Hahna, jego imieniem nazwano główna aleję w tej części parku.

W 1929 roku Richard Hahn został honorowym obywatelem Legnicy. Zmarł tutaj 11 sierpnia 1934 r.

Źródła:
W. Kalski, Legnicki Tarninów, Legnica 1997
H. Unverricht, Życiorysy Legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241 – 1945, Legnica 2008

« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag PL

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.